Plugins - SiteOrigin CSS - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (131 entries)

en: Light
it: Chiaro

en: Editor Theme
it: Tema dell'editor

en: Dark
it: Scuro

en: Close
it: Chiudi

en: Open Expanded Mode
it: Apri la modalità espansa

en: Close Expanded Mode
it: Chiudi la modalità espansa

en: Open Visual Mode
it: Apri modalità visuale

en: Addons
it: Add-on

en: Border Radius
it: Raggio del bordo

en: Revert to this revision
it: Torna a questa revisione

en: No revisions yet.
it: Ancora nessuna revisione.

en: Editing CSS for: %s
it: Modifica CSS per: %s

en: Save %s CSS
it: Salva %s CSS

en: Changes apply to the %s %s when the current theme is %s or its child themes
it: Le modifiche si applicano a %s %s quando il tema corrente è %s o i relativi temi child

en: Invalid nonce.
it: Nonce non valido.

en: The supplied nonce is invalid.
it: Il nonce fornito non è valido.

en: Get a %sGoogle Font%s selector.
it: Ottieni un selettore %sGoogle Font%s.

en: Latest
it: Più recente

en: Editing revision dated %s. Click %sRevert to this revision%s to keep using it.
it: Modifica revisione datata %s. Fai clic su %sTorna a questa revisione%s per continuare a utilizzarla.

en: Get The Full Experience
it: Ottieni l'esperienza completa

en: %sSiteOrigin Premium%s adds a <strong>Google Web Font</strong> selector to SiteOrigin CSS so you can easily change any font.
it: %sSiteOrigin Premium%s aggiunge un selettore <strong>Google Web Font</strong> a SiteOrigin CSS, così potrai cambiare facilmente qualsiasi font.

en: Invalid URI. Please make sure you're using a URL from the same site.
it: URI non valido. Assicurati di utilizzare un URL dello stesso sito.

en: Save CSS
it: Salva CSS

note: Description of the plugin
en: An advanced CSS editor from SiteOrigin.
it: Un editor CSS avanzato da SiteOrigin.

en: %d chars
it: %d caratteri

en: Are you sure you want to load this revision?
it: Sei sicuro che desideri caricare questa revisione?

en: CSS Revisions
it: Revisioni CSS

en: Dismiss
it: Ignora

en: Support
it: Supporto

en: Select Image
it: Seleziona immagine

en: CSS Editor
it: Editor CSS

en: Unchanged
it: Invariato

en: Select
it: Seleziona

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Site design updated.
it: Design del sito aggiornato.

en: Getting Started Video
it: Video introduttivo

en: Hidden
it: Nascosto

en: Both
it: Entrambi

en: Table Row
it: Riga della tabella

en: Table Column
it: Colonna della tabella

en: Table Cell
it: Cella della tabella

en: Table Row Group
it: Gruppo di righe della tabella

en: Visible
it: Visibile

en: Table Caption
it: Didascalia della tabella

en: Height
it: Altezza

en: Width
it: Larghezza

en: Fixed
it: Fisso

en: Position
it: Posizione

en: Padding
it: Spaziatura interna

en: Inherit
it: Eredita

en: Absolute Position
it: Posizione assoluta

en: Table
it: Tabella

en: Borders
it: Bordi

en: Background Size
it: Dimensione sfondo

en: Background Image
it: Immagine di sfondo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Decoration
it: Decorazione

en: percentage
it: percentuale

en: length
it: lunghezza

en: Opacity
it: Opacità

en: Margin
it: Margine

en: Text Shadow
it: Ombreggiatura testo

en: White Space
it: Spazio bianco

en: Word Spacing
it: Spaziatura delle parole

en: Letter Spacing
it: Spaziatura del carattere

en: Right
it: Destra

en: Center
it: Centro

en: Justify
it: Giustifica

en: Text Indent
it: Rientro testo

en: Left
it: Sinistra

en: Text Align
it: Allineamento del testo

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Text Transform
it: Trasformazione testo

en: Text Decoration
it: Decorazione del testo

en: Font Size
it: Dimensione del font

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Text
it: Testo

en: Line Height
it: Altezza della linea

en: Normal
it: Normale

en: Italic
it: Corsivo

en: Font Variant
it: Variante del font

en: Bold
it: Grassetto

en: Font Style
it: Stile del font

en: Background Position
it: Posizione dello sfondo

en: Background Repeat
it: Ripetizione dello sfondo

en: Block
it: Blocco

en: Insert Snippet
it: Inserisci snippet

en: Search Snippets
it: Cerca snippet

en: Visibility
it: Visibilità

en: CSS Snippets
it: Snippet CSS

en: Changes apply to %s and its child themes
it: Le modifiche si applicano a %s e ai relativi temi child

en: Are you sure you want to leave without saving?
it: Sei sicuro di voler uscire senza salvare?

en: Font Weight
it: Font weight

en: Small Caps
it: Maiuscoletto

en: Line Through
it: Barrato

en: Overline
it: Sopralineato

en: cover
it: Copri

en: Bolder
it: Più grosso

en: Lighter
it: Più sottile

en: Collapse
it: Comprimi

en: None
it: Nessuno

en: Underline
it: Sottolineato

en: contain
it: Adatta

en: Capitalize
it: Trasforma in maiuscole

en: repeat-x
it: ripeti-x

en: repeat
it: ripeti

en: repeat-y
it: ripeti-y

en: no-repeat
it: non ripetere

en: Box Shadow
it: Ombra della casella

en: Relative
it: Relativo

en: Static
it: Statico

en: Display
it: Visualizza

en: Inline Block
it: Blocco in linea

en: Inline Table
it: Tabella in linea

en: Run In
it: Esegui in

en: Table Column Group
it: Gruppo di colonne della tabella

en: Table Header Group
it: Gruppo di intestazione della tabella

en: Scroll
it: Scorri

en: Pre Wrap
it: Pre wrap

en: Pre Line
it: Pre Linea

en: Encountered
it: Incontrato

en: Absolute
it: Assoluto

en: Inline
it: In linea

en: List Item
it: Elemento di lista

en: Table Footer Group
it: Gruppo piè di pagina della tabella

en: Clear
it: Pulisci

en: SiteOrigin CSS adds any custom CSS you enter here into your site's header.
it: SiteOrigin CSS aggiunge nell'header del tuo sito qualsiasi CSS personalizzato che inserisci qui.

en: These changes will persist across updates so it's best to make all your changes here.
it: Queste modifiche saranno permanenti attraverso gli aggiornamenti, quindi è meglio apportare tutte le modifiche qui.

en: Navigate To:
it: Navigare verso:

en: Font Family
it: Famiglia di font
